Aşk ve İlişkiler / OSHO Meditatif Çalışması
Çoğumuzun yaşamı korku ve keder içinde geçer. Neticede bu hayata geliyoruz ve hiçbir aşkı paylaşmadan, yaşamadan ölüyoruz. Hatta birçok insan doğduklarının farkına varamıyor. Onlar sanki hiç gelmemişler gibi gidiyorlar. Çünkü aşkla tanışmıyorlar. Aşkla yabancı olan insan kendisiyle de yabancıdır. Aşksız yaşam, bir uyku içinde geçer ki ölüme benzer. Aşk ilişki kurabilir ama kendisi hiçbir zaman ilişki değildir. Eğer ilişkide problem yaşıyorsak bunun sorumlusu aşk değildir. Sorumluluk bize aittir. Aşkı tanımak, ilişkilerimize büyük destek olur. Bu çalışmada aşk ve ilişkiler dünyasına bir yolculuk yapacağız. Sizi de bu yolculuğa davet ediyoruz.

Konular
• İlişkinin Sırrı
• Aşk Sanatı
• Aşkın Tehlikeli Yolu
• Aşk ve İlişki
• İlişki ve Problemler
• Aşkta Yükseliş
• İlişki ve Bağımlılık
• İlişki ve İletişim
• Başkalarını Kontrol Etmeyi Bırakıp Nasıl Kendimizle İlgilenmeye Başlarız
Meditasyonlar:
OSHO’nun farklı Meditasyonları ile çalışmayı destekliyoruz..
”Tıpkı yüzünü görmek için aynaya ihtiyaç duyduğun gibi, kendi var oluşunu görmek için ilişki aynasına ihtiyaç duyarsın. Aşk ayna gibi çalışır, sana nerede olduğunu gösterir. Ne olduğunu, kim olduğunu? Bu yüzden birçok insan ilişkilerden korkar. Onlar korkaktır. Onlar; Himalayalara, Tibet’e, manastırlara, mağaralara kaçar. Neden ve neyden kaçarlar? Aynalardan kaçarlar.”
Bir zamanlar çirkin bir kadın hakkında; asla aynalara bakmadığını çünkü aynaların kendisine karşı olduğunu düşündüğünü, duymuştum. Aynı zamanda dünyadaki en güzel kadınlardan biri olduğunu fakat aynaların onu çirkin gösterdiğini düşünüyordu. Eğer birisi ona bir ayna verse, o basitçe aynayı fırlatıp atar veya bir an önce kırardı. Asla aynaların olduğu bir odaya girmezdi çünkü her zaman aynaların ona karşı olduğunu düşünürdü.
Bunlar sizin evliya mertebesindeki insanlarınız. İlişkilerden kaçarlar çünkü ilişkiler onlara çirkinliklerini gösterir, onlara nerede olduklarını, kim olduklarını gösterir. Himalayalarda ki mağaralarında otururken, mükemmel bir biçimde güzel hissederler çünkü orada ayna yoktur.
Asla bir ilişkiden kaçma. Bu yüzden ben sannyası ilişki ile tanıtırım, ilişkisiz değil. Onun içinde harika bir anlam vardır. Yeryüzünde asla sannyas ilişki ile var olmamıştır, bu yüzden ben, sannyas gerçekten var olmamıştır derim. Veya önceden var olan sannyas kansız, solgundu. İnsanlar ayna olmadan güzel olduklarını düşündüler. Ayna orada değilken kendini kandırmak çok kolay.

İnsanlarla ilişkide olduğun zamanlarda, bin bir yol ile kışkırtılırsın, meydan okursun, baştan çıkarılırsın. Tekrar tekrar tuzaklarını, limitlerini, öfkeni, şehvetini, mülkiyetçiliğini, kıskançlığını, üzgünlüğünü, mutluluğunu öğrenirsin, bütün modların gelir ve gider, sürekli olarak bir kargaşa içindesin. Fakat kim olduğunu öğrenmenin tek yolu budur.
Aşk aynadır. Meditasyonun aşkın aynasında yansımasına izin ver. Eğer eksik olan bir şeyler bulursan, daha fazla meditasyonda ol fakat asla aşktan kaçma; onun tekrar tekrar aşkta yansımasına izin ver, çünkü bu büyüyüp büyümediğini anlamanın tek kriteridir. Eğer gerçekten aşkta büyüyorsan, yakında kıskançlığın yok olduğunu ve aşkın kaldığını; mülkiyetçiliğin yok olduğunu ve aşkın kaldığını; kinin yok olduğunu ve aşkın kaldığını göreceksin. Büyük bir arınma yükselir. Büyük masumiyet. Güzel bir koku ruhunun içinde serbest kalır. Meditasyonda olmaya ve âşık olmaya devam et. Aşkın ve meditasyonun iki kanadın olmasına izin ver. Onların birbirine yardım etmesine izin ver.
Sana çetin bir yol gösteriyorum, gerçekten çetin. Yalnız aşk güzeldir yansıtacak bir şey yoktur, yalnız meditasyon basittir çünkü yansıtacak ayna yoktur, fakat meditasyon ve aşk beraber… Seni tamda fırtınanın ortasına atıyorum. Ama bu kişinin eve gidebilmesinin tek yoludur. Ve ne zaman fırtınadan sonra sessizlik olsa, sessizlik canlıdır, mezarlıktaki ölümden sonra sessizlik değildir. OSHO

”Hiçbir ilişki güvenli değildir. İlişkilerin doğasında güvenli olmak diye bir tanım yoktur. Bu gereksinim, belirsizlik durumuna katlanamayan zihnin gereksinimidir. Bir ilişkiyi tam anlamı ile güvenli kılarsanız, asla tadını çıkaramazsınız. Tüm çekiciliğini ve güzelliğini yitirir. Yaşayan, canlı bir ilişki istiyorsak, belirsizliği kabullenmemiz gerekir zira yaşayan her şey gibi o da ele avuca gelmez olmalıdır. Ele avuca gelmez olduğu için de yaşanan an daha yoğun hale gelir”... OSHO
”Sevgi ilişkilerine derinlemesine bak. Onlar sevgi ilişkisinden çok nefret ilişkisine benzer. Onları sevgi ilişkisi olarak adlandırmaktansa nefret ilişkisi olarak adlandırmak daha iyidir. Ancak herkes aynı şekilde yaşadığı için asla farkına varamazsın. Herkes sahte parayı taşıyor; asla farkında olamazsın. Sevginin gerçek parası çok pahalıdır: Onu sadece kendini kaybetme pahasına satın alabilirsin. Bunun başka bir yolu yoktur”... OSHO