Enneagram Nedir?

Yapılan bilimsel çalışmalar, kişilerin çocukluk ve gençlik dönemlerinde yaşadıklarının gelecek yaşamlarını oluşturduğunu ve bazı belirgin davranışların çeşitli kişilik özelikleri oluşturduğunu göstermiştir.

Enneagram öğretisi, insanların 9 temel kişilik yapısıyla dünyaya geldiğini söylemektedir. Yani 9 farklı ve aynı zamanda iç içe geçen yaşam amacı özellikleri vardır ve her birimiz bunlardan birine daha ağırlıklı olarak bağlıyız.

Yani çocukluktan sonra oluşturduğumuz kişilik yapıları bizim temel yaşam amacımızın üzerini örten bir kalıp gibi içimizde kendimizi yaşamamızı engellemekte olabilir. Bu kalıpları keşfedip öz varlığınızla buluşabilir ve insanları daha iyi tanıyabilirsiniz.

Enneagram kursunun amacı bu yapıları keşfetmeniz ve yaşamınıza hiç bakmadığınız bir açıdan bakarak farkında olmadığınız kişilik özelliklerinizi keşfetmenizdir. Böylece kendinizi daha derinden inceleyecek ve yaşamınızda yapmak istediğiniz kalıcı değişikliklerin önündeki engelleri kaldırabileceksiniz. Bu sizin ruhunuza açılan kapıdır ve sizi kendi öz varlığınızla buluşturacaktır.

Enneagram bilgsini aldığınız zaman çevrenizdeki insanları da farklı görmeye başlayacak ve tüm davranışların altındaki öz motivasyonu algılayabileceksiniz. Enneagram, ilişkilerinizde derinlik, işbirliği ve denge yaratabilecek bir sistemdir.

Enneagram kısaca “ruhun bilimi” olarak adlandırılabilir. Bu kurs içerisinde kullanılan tüm teknikler ve bilgiler bilimseldir ve derin spritüel öğretilere dayanır. Enneagram programı güçlü bir dönüşüm programıdır ve dünya çapında psikoloji alanında, iş dünyasında, sosyolojik araştırmalarda ve kişisel gelişim programlarının geliştirilmesinde ve daha bir çok yerde kullanılmaktadır.